17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Вака сте „измамени“ во продавниците! Поранешните продавачи открија во какви „измами“ секогаш паѓаме, а пари излегуваат од нашите џебови

Најчитани вести

Кога купувате апарати, не треба безусловно да им верувате на советите на продавачите, велат поранешните вработени во продавниците за бела техника во Велика Британија.

Црниот петок, жолтите етикети за стоки со попуст, продажбата на рати и други трикови на кои прибегнуваат големите компании не се секогаш добри и прифатливи за нас. Треба да се биде внимателен со попустите. „Жолтата цена“, која вообичаено ја обележува стоката со попуст, може да се стави и на производи кои биле во функција, така што тие веќе имале дефект, што значи дека има некои недостатоци на нив, кои пред се се должат на поправка …

Исто така, не е невообичаено производот да се издигне над својата вистинска вредност на почетокот, така што кога ќе се „спушти“ до оној што е реален, да се продава повеќе затоа што клиентите реагираат на попустите. Еден вид „измама“ е таканаречениот „црн петок“, секако во некои продавници и кога станува збор за некои производи. Често се случува некои добра на тој светски ден со попусти да бидат всушност поскапи отколку на „обичните“ денови. Исто така, постои важен психолошки момент за клиентите кои трчаат затоа што веруваат дека на тој ден сè е со попуст или поволно, па затоа тие купуваат немилосрдно.

Овој ден им помага на продавачите да продаваат акции што се во залиха или да го оживеат интересот за минатогодишниот модел, кој реално треба да има пониска цена. Она што сè уште треба да се земе предвид е купување стоки на рати. План за плаќање од 24 рати, на пример, звучи многу привлечно за клиентот. И всушност, обично има друга ставка за која тој не знае. Крајната цена на производот вклучува осигурување, што значи дека самиот производ е поевтин без него. Како што истакнуваат поранешните продавачи, тие ретко ќе ве известат за ова во продавниците. Се разбира, тука станува збор за купување поголема стока, за која вреди да се земе осигурување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com