10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Важна промена во Facebook Messenger

Најчитани вести

Од најголемата социјална мрежа во светот Facebook велат дека преку Messenger секојдневно се остваруваат преку 150 милиони повици, и обични и видео повици.

Поради тоа компанијата одлучи да го обезбеди малку повеќе Messenger и да им даде на луѓето подобра заштита додека зборуваат.

Воведена е нова опција – end-to-end енкрипција за гласовните и видео повиците.

Ова не е автоматска промена, но корисниците ќе треба да го проверат во поставките, но не само тоа, и корисникот со кој разговарате, исто така, ќе треба да ја вклучи оваа опција.

Покрај Messenger, end-to-end енкрипција ќе се тестира и на Instagram, и сѐ ќе биде за разговори еден на еден.

Исто така пристигнаа и пораки што исчезнуваат, што ги имаат главно сите други апликации за преписка.

Можете да поставите колку долго пораката што ја испраќате ќе исчезне и можете да изберете помеѓу пет секунди и 24 часа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com