10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Бучковски: Ги победивме Михајло и Филимена, со мојот случај може да започне ветингот

Најчитани вести

Бевме пред победа, зашто докажавме дека нема кривично дело и не е направена штета, рече поранешниот премиер и лидер на СДСМ Владо Бучковски, после последното рочиште во предметот „Тенковски делови“, на кое се потврди одлуката за застарување на делото откако претходно обвинителството го преквалификуваше.

-Оние кои го нарачаа делото најдоа свои соработници во обвинителството и во судството и за тоа дебело ги наградија. Значи, во 2008 година почна да гради кариера тогашната судијка Вангелина Маркудова, по нарачаната пресуда се вивна во метеорите и стана судија во Уставниот суд. Обвинителот кој тогаш беше непознат за пошироката јавност, Петар Аневски, како „награда“ за сработеното стана претседател на Советот на јавни обвинители – рече Бучковски, кој истакна дека оваа победа е против поранешниот министер за правда Михајло Маневски и неговата сопруга Филимена Маневска.

Тој порача дека преку неговиот случај може да профункционира таканаречениот ветинг, односно, како што рече, да бидат исчситени 5 судии и 5 обвинители поради учество во монтиран процес.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести