Home » Буркина Фасо и Мали распоредија борбени авиони во Нигер во знак на солидарност

Буркина Фасо и Мали распоредија борбени авиони во Нигер во знак на солидарност

by Журнал.мк

Буркина Фасо и Мали распоредија борбени авиони во базите на територијата на Нигер. Потегот е оценет како солидарност со соседната земја и со цел да се одврати секоја можност за надворешна воена агресија.

Во меѓувреме, се погласни се тврдењата дека „ЕКОВАС“, го договорил „Денот-Д“ за можна воена интервенција во Нигер доколку пропаднат дипломатските обиди. Западноафриканскиот блок бара итно ослободување на соборениот претседател Мухамед Базум.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More