20.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Бугарското МНР се огради од Џамбаски: Бугарија нема територијални претензии

Најчитани вести

Министерството за надворешни работи на Бугарија го оцени како нессодветно видеото на бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, откако вчера македонското МНР упати протестна нота.

„Пораките на видеото не го изразуваат официјалниот став на бугарската Влада. Бугарија нема територијални претензии кон други земји“, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Од бугарското МНР забележуваат дека видеото на Џамбаски дошло по тридневно молчење од страна на македонската Влада, која ја повикале да се огради од клеветничките публикации на словенечката невладина организација Меѓународен институт за Блискоисточни и балкански студии.

Претходно, македонското МНР соопшти дека за случајот ќе ги извести институциите во Европската унија.

„Ваквите изјави не придонесуваат во напорите за продлабочување на пријателството, добрососедството и соработката меѓу двете земји. Реторика во која се изразуваат територијални претензии кон соседите не доликува на земји-сојузнички во НАТО и земја-членка на Европската унија, што е директно и спротивна на идеалите и вредностите на Европската унија, на кои и двете земји силно се посветени“ соопшти МНР.

Насловот на скандалозниот изборен е спот е „Mакедонија е бугарска, а Бугарија е над се“. Европратеникот Џамбаски, од партијата на Красимир Каракачанов, во ведеото вели: „Постојат каузи кои се поголеми од сите и од било што. Од секоја политичка ситница. Поголеми од која било злонамерна политичка тема. За мене, за нас од ВМРО – таква кауза е Македонија. Македонија на оние Бугари кои ја сакаат, кои ја наследија и кои никогаш не ја заборавија. На Бугарите кои живеат во Македонија. Македонија на оние Бугари кои ја изградија модерна Бугарија. Колку пострашно ја измислувате вашата нова лажна историја, толку погласно ќе се уриваат лажните темели што сте ги изградиле. Колку похистерично ја мразите Софија, толку побугарски Охрид останува. Колку погласно ги врескате лагите, толку побрз и поужасен ќе ви биде крајот“, вели Џамбаски во спотот.

https://www.facebook.com/watch/?v=452494945956795

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести