Home » Бугарските социјалисти: Поради протерувањето на Русите, нема да ја поддржиме новата влада на Петков

Бугарските социјалисти: Поради протерувањето на Русите, нема да ја поддржиме новата влада на Петков

by Журнал.мк

Бугарските социјалисти, партнери на владата на премиерот во заминување Кирил Петков, вчера изјавија дека нема да ја поддржат новата влада на Кирил Петков поради протерувањето на 70 руски дипломати.

Мислењето на социјалистите би можело уште повеќе да ја доближи оваа членка на Европската Унија и НАТО до новите избори наесен, четврти од април 2021 година.

Проруските социјалисти сметаат дека е неприфатливо протерувањето дипломати поради сомневање за шпионажа.

„Ги прекинуваме сите преговори со партијата ПП за формирање нова влада“, изјави лидерката на социјалистите и вицепремиерка во заминување, Корнелија Нинова.

„Одлуката за протерување на 70 руски дипломати е без преседан… Сметаме дека е целосно неприфатлива“, рече таа.

Нинова рече дека одлуката на Петков за протерување на Русите е донесена без одобрение од владата и дека нејзината партија може да се врати на преговарачка маса за формирање нова коалициска влада со ПП доколку Петков не биде предложен за премиер.

Претседателот Румен Радев, кој не се согласува со реформскиот премиер во заминување, одби да ги коментира протерувањата, велејќи дека нема доволно детални информации, но рече дека се надева дека Петков ги разгледал можните последици.

Пред сослушувањето зад затворени врати во парламентот за протерувањето, Петков рече дека одлуката е донесена по седницата на Советот за државна безбедност на 9 јуни и три извештаи на тајните служби од мај и јуни.

„Се чини дека има недоразбирање. Одлуката за тоа што се случи не ја донесов јас“, изјави Петков за новинарите.

Неговата владејачка партија ПП се обидува да освои мнозинство за нова влада по гласањето недоверба на неговата влада минатата недела, но аналитичарите беа скептични дека тоа ќе успее дури и пред да одлучат социјалистите.

По нападот врз Украина, Петков зазеде невообичаено силен антируски став за земја што споделува културни, верски и историски врски со Русија и која со години привлекува руски туристи. Тој не го коментираше ставот на социјалистите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More