20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Бугарскиот европратеник Ќучук нов известувач за Македонија во Европарламентот

Најчитани вести

Бугарскиот европратеник од редовите на Либералите, Обнова, Илхан Ќучук, е новиот известувач за Северна Македонија во Европскиот Парламент.

Ваквата одлуката била донесена вчера на комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент.

Тој доаѓа на местото на Иво Вајгл и таа функција ќе ја извршува во следните пет години.

Улогата на известувачот во Европскиот Парламент е да ги подготвува извештаите за реформскиот напредок на Северна Македонија, кои служат како основа за ставот на Европарламентот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com