-9.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Бугарија ќе ја анализира својата политика кон Македонија

Најчитани вести

Бугарската власта ќе ја разгледа позицијата која ја има кон Македонија. 

На следниот состанок на Советот за безбедност, ќе се разговара за бугарската политика кон Северна Македонија, но без отстапување од рамката усвоена од бугарскиот парламент, изјавил денеска техничкиот премиер на Бугарија, Стефан Јанев, објави БГНЕС.

„Во овој поглед, без да излеземе надвор од рамката усвоена од бугарскиот парламент, предлагаме на следниот состанок на Советот за безбедност да разговараме за севкупната политика на Бугарија и да бараме практични решенија за да ги дадеме овие почетни точки и пресвртници во надворешната политика. политика за да биде разбрана меѓу нејзините сојузници во ЕУ и дека имаме одржливи пораки и идни одлуки кои се од национален интерес на Бугарија“, заклучил Јанев. Ќе се фокусираат и на барање идни решенија во интерес на двете страни.

 Додека Бугарија не ја тргне блокадата, Македонија не може да ги почне преговорите со ЕУ. 

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com