17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Бугарија ја продолжи вонредната состојба до крајот на април

Најчитани вести

Во Бугарија вонредната епидемиолошка состојба е продолжена до крајот на април поради ширењето на заразата со коронавирус.

Во изминатите 24 часа се потврдени 1.111 нови случаи на коронавирус, а од почетокот на пандемијата се потврдени вкупно 224.849 случаи на зараза, покажуваат податоците на бугарското Министерство за здравство.

Во текот на изминатиот ден починаа 89 пациенти заболени од коронавирус, а вкупно 9.420 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

На болничко лекување има 3.057 пациенти, од кои 274 се на одделите за интензивна нега.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com