Home Регион Бугарија утре гласа, за Македонија е сеедно кој ќе победи

Бугарија утре гласа, за Македонија е сеедно кој ќе победи

by Журнал.мк

Нови избори во Бугарија, стара реторика кон Македонија. Експертите децидни дека и во можност да се формира нова политичка влада во Бугарија, за што шансите се многу мали, долгогодишните ставови на официјална Софија ќе останат исти. Другото сценарио, со поголема веројатност за реализација е малцинска влада, која нема да има простор да менува од сегашните ставови на источниот сосед.

Тешко ќе биде повторно Бугарија да формира политичка влада, затоа што процентите на истражување и на „Алфа рисрч“ и на „Маркетинг линкс“ се такви што двете коалиции, ГЕРБ и СДС, и, Продолжуваме со промените со Демократска Бугарија, се изедначени и може да очекува формира малцинска влада само со поддршка од ДПС и Возрждание и тука малцинска влада нема да има можности да промени било што од она што е денеска“ вели поранешниот амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев во емисијата „За или против“ на телевизија Алфа.  

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More