14.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Бугарија од утре ги повлекува рестрикциите за патување за македонските државјани

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи преку својот фејсбук профил информира дека почнувајќи од утре Бугарија ќе ги повлече рестрикциите за патување за нашите државјани.

„Најновите информации за новите одлуки на Владата во Софија. Почнувајќи од утре, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија“, пишува Османи.

Најновите информации за новите одлуки на Владата во Софија. Почнувајќи од утре, 10 октомври, Република Бугарија ги…

Posted by Bujar Osmani on Saturday, October 9, 2021

Со последната одлука, како што информира Османи, Северна Македонија од црвена е преместена во портокалова зона.

„Забраната е укината за сите кои поседуваат сертификат за вакцинација (14 дена поминати од втората примена доза), или сертификат на прележано болест (од 11-тиот до 180-тиот ден од денот на оздравување), како и со негативен ПЦР тест (не постар од 72 часа)“, стои напишано од страна на министерот за надворешни работи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com