Home » Бугарија нема нови услови кон Северна Македонија

Бугарија нема нови услови кон Северна Македонија

by Журнал.мк

Бугарското Министерство за надворешни работи излезе со соопштение, по бројните медиумски прашања дали Софија има дополнителни услови покрај уставните промени.

Патот на Северна Македонија кон членството во ЕУ има јасно поставени параметри. Преговарачката рамка, која ќе и биде претставена на Северна Македонија по завршувањето на фазата на отворање на пристапните преговори, како што е договорено од Советот на ЕУ, конкретно ги поставува принципите со кои се регулираат овие преговори, соопштуваат од бугарското МНР.

Од бугарското МНР потсетуваат дека Софија бара институциите да ја докажат сериозноста со која планираат да гонат злосторства од омраза против бугарите во Северна Македонија, како случајот Пендиков.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More