25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Бугарија купува од Америка осум борбени авиони од типот Ф-16

Најчитани вести

Соединетите држави одобрија продажба на осум борбени авиони од типот Ф-16 на Бугарија со цел да се зајакне безбедноста на оваа членка на НАТО за време на војната што Русија ја води во Украина, се вели во соопштението на Стејт департментот.

Стејт департментот а го информирал Конгресот за својата намера да ги продаде овие авиони и муниција на оваа источноевропска земја за 1,67 милијарди долари. Во соопштението не се прецизира дали продажбата би можела да го отвори патот за замена на борбените авиони од советско производство во Бугарија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com