8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Бугарија: Изјавите на министерот Дачиќ се неприфатливи

Најчитани вести

Министерството за надворешни работи на Бугарија соопшти дека коментарот на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ упатен до бугарскиот премиер Бојко Борисов е неприфатлив.

И дека не одговора на очекувањата на Софија во врска со одржувањето пријателски и добрососедски односи меѓу двете земји.

Борисов во петокот изјави дека новоизбраниот шеф на европската дипломатија Жозеп Борел треба да ги застапува интересите на ЕУ за независноста на Косово, а не на неговата земја која не го призна Косово.

Ивица Дачиќ пак, на Борисов му порача да не му држи лекции на Борел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести