17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Бугарија да врати 6 мил. евра европски пари – има корупција во јавните набавки за полицијата

Најчитани вести

Европската управа за борба против корупција OLAF, покренува истрага за можна злоупотреба на 6 милиони евра пари на ЕУ, од страна на министерството за внатрешни работи на Бугарија.

Европската канцеларија за борба против корупција (ОЛАФ) соопшти дека препорачува Бугарија да врати 6 милиони евра (7,2 милиони американски долари) од грантови од ЕУ и да размисли за започнување на кривична постапка против претставници на Министерството за внатрешни работи.

Министерството за внатрешни работи на Бугарија ги прекрши условите на договорот за грант со употреба на пари од ЕУ за купување џипови од постари залихи наместо нови полициски теренски автомобили, стои во заклучокот од неодамна затворената истрага, се вели во изјавата на ОЛАФ во понеделникот.

„ОЛАФ исто така заклучи дека има основа да се верува дека кривично дело (злоупотреба на моќ според Бугарскиот казнен законик) што влијае на финансиските интереси на ЕУ можело да биде извршено од службеници на Министерството“, се вели во соопштението.

Сега е на бугарското обвинителство да одлучи дали ќе започне кривична истрага за злоупотреба на моќ во корист на трето лице.

„Манипулациите во тендерите со кои им се дозволува на потенцијалните измамници да си ги редат сопствените џебови на сметка на граѓаните е типичен модел на измама што премногу често го гледаат истражителите на ОЛАФ. Дотолку повеќе е загрижувачки кога толку витален јавен сервис, како што е полицијата можеше да биде жртва на ваков вид активност и го повикувам бугарското обвинителство соодветно да ја разгледа нашата препорака за правна постапка “, рече Вил Итала, генерален директор на ОЛАФ.

„Ова ќе испрати јасна порака дека никој не е над законот и дека ОЛАФ и нејзините партнери низ цела Европа ќе продолжат да работат неуморно за да ги заштитат парите на европските даночни обврзници“, додаде Вил Итала.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com