Home » „Бугарите треба да влезат во Уставот“ – Села не го коментира францускиот предлог без официјален документ

„Бугарите треба да влезат во Уставот“ – Села не го коментира францускиот предлог без официјален документ

by Журнал.мк

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села денеска истакна дека не сака да го коментира францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија.

Според него, за истиот да биде анализиран треба да има официјален документ.

Села кажа како Алијанса ќе поддржи вклучување на Бугарите во Уставот.

„Јавно кажав, да, Бугарите треба да бидат во Преамбулата. Тука немаме дилема. Доколку дојде таков предлог… Реков дека не можам да зборувам без да знам каков е предлогот… Алијансата за Албанците е таму да поддржи“, изјави Села.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More