2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Брук Шилдс искрено проговори за нејзината борба по тешката несреќа

Најчитани вести

Познатата американска актерка во последните месеци доживува вистинска агонија благодарение на несреќата што ја натера да помисли дека повеќе нема да може да оди. Во ново интервју, таа се осврна на фрактура на бедрената коска, поддршка за неколку операции, борба против стафилококна инфекција и наоѓање на внатрешна сила.

„Се чинеше дека сè забавува и тогаш јас само почнав да врескам“, се присетува sвездата на „Сината лагуна“ од нејзината несреќа во теретана во Њујорк, што се случи кон крајот на јануари. Како што имала шанса да открие, несреќата се случила откако успеала да падне од даската за рамнотежа, да летне во воздухот и да слета со таква сила на земја што успеала да ја скрши десната бедрена коска.

Како што откри во своето ново интервју за американскиот магазин „People“, поради споменатата повреда, помислила дека повеќе нема да може да оди.

„Кога пристигна брзата помош да ме земе, ми функционираа инстинктите за преживување. Постојано им кажував како се чувствувам на прстите, бидејќи толку многу се плашев дека останав парализирана“, признава 55-годишната актерка.

На нејзината фрактура на бедрената коска и требало да се изврши операција за вметнување на две метални шипки, а откако ѝ излегол скршениот дел од десното бедро, таа веднаш била подложена на друга која додала уште пет шипки и метална плочка за да ја држи коската на место.

„Никогаш не се сметав себеси за смирувачка, зен личност, но со одредена смиреност сфатив дека сега сè зависи од мене”, признава таа.

По две и пол недели поминати во болница, Брук Шилдс се врати во нејзиниот дом и таму успеа да развие сериозна инфекција со стафилокок, што требаше итно да се оперира и да предизвика три трансфузии на крв.

„Лекарите на почетокот мислеа дека станува збор за бактерија отпорна на антибиотици, но, за моја среќа, сето тоа заврши добро. Како што ми рекоа, тоа беше вистинска трка со времето “, открива Шилдс.

Домот ѝ беше во болница, а нејзиниот сопруг, продуцентот Крис Хенчи и ќерките Роуан (17) и Гриер (14) не беа во можност да ја посетат поради преовладувачката пандемија.

„Никогаш нема да заборавам колку напорно работеа лекарите и медицинските сестри слушајќи ги нивните приказни за борба против вирусот Ковид-19. Со сè што ми се случи, имам астма и постојано размислувам колку сум благословена што можам да дишам“.

По неколку операции, Шилдс одеше на физикална терапија двапати на ден, а потоа сфати: „За прв пат во целиот мој живот, мислев дека не можам да се справам. Не можев да застанам на нозе или да се качувам по скали. Морав повторно да научам да одам и тоа чувство на беспомошност е шокантно“, признава актерката, која се опишува себеси како голем борец.

„Мојата кариера беше всушност таква. Кога ќе ми се затвори една врата, барам друга. Она што го доживеав денес не е ниту слично на тоа како се чувствував во 2005 година кога страдав од постпартум депресија. Ова е моето патување и ако требаше да ја скршам најголемата коска во моето тело, тогаш закрепнувањето е нешто што сакам да го споделам со светот. Треба да веруваме во себе и да се охрабруваме едни со други. Нема друг начин да се помине низ животот“, заклучува Шилдс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com