Home » Бројот на украински бегалци во Хрватска надмина 12.000

Бројот на украински бегалци во Хрватска надмина 12.000

by Журнал.мк

Бројот на украинските бегалци во Хрватска достигна 12.403, изјави директорот на хрватската цивилна заштита Дамир Трут. Директорот на хрватскиот Црвен крст Роберт Маркт соопшти дека се собрани три милиони куни (околу 400.000 евра) и разновидна стока за поддршка на бегалците, пренесе Хина.

Тие го посетија прифатниот центар за бегалци од Украина во Госпиќ. Хрватска има три такви центри.

Маркт соопшти дека од 131 организација на Црвениот крст, 25 побарале средства за бегалската криза и дека на нивните сметки биле префрлени 511.000 куни (67.755 евра). Психолошка поддршка добија 2.657 Украинци. Во Госпиќ се запишани 22 деца од Украина од прво до седмо одделение.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More