16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Бројот на атеисти е поголем за речиси 25 пати од првичните податоци од пописот – направена е техничка грешка

Најчитани вести

За речиси 25 пати е поголем реалниот број на атеисти во земјава од бројот кој првично беше објавен во резултатите од пописот. Во првичниот сет податоци од пописот што ги објави Државниот завод за статистика (ДЗС) беше запишано дека вкупно 355 лица се изјасниле како атеисти, но сега е направена корекција и нивниот број е за 24,7 пати поголем, односно како атеисти во земјава се запишани 8 764 лица.

Од ДЗС се извинија и рекоа дека тоа било техничка грешка во која е направена пермутација на податоците, со тоа што бројот на лицата што се изјасниле како „евангелско протестантски христијани“ биле запишани како „атеисти“ и обратно.

Во писменото соопштение, од ДЗС воедно додадоа дека сите групи верници од под 500 не се прикажани во коригираната табела поради ограничениот простор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com