1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Бројот на активни случаи падна под 500, а во ковид-центрите има вкупно 77 пациенти

Најчитани вести

Активен е 451 случај на заразени со ковид-19 во Македонија, додека бројот на заболени се намалува, а вакцинацијата се одвива непречено според надлежните.

Во ковид-центрите низ земјава пријавено е дека се лекуваат вкупно 77 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, а болниците затворија дел од капацитетите наменети за позитивни на ковид-19 поради намалениот број на заболени.

Од министерството за здравство соопштија дека 48 отсто од населението над 70-годишна возраст примило барем една доза вакцина, односно 42 отсто од граѓаните над 65 години и 35 отсто од населението над 60 години.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести