1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Бројките скокаат секој ден, денеска 54 новозаболени

Најчитани вести

Педесет и четири нови случаи на ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство.

Направени се 3.764 тестирања, а регистрираните заразени се во: Скопје – 16, Тетово – 9, Битола и Дебар по 6, Куманово – 5, Кочани – 3, Гостивар и Струмица по 2, Прилеп, Кавадарци, Охрид, Радовиш и Валандово по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти и нема починати пациенти.

Направени се 3.764 тестови преку: ИЈЗ-108, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–21, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–21, Клиника „Жан Митрев“-37, Авицена-165, Биотек-144, Систина-86, лабораторија Лаор-410, Синлаб-27, Ремедика-19, Плодност–24, Генеа–3, Никоб лаб-743, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.714.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.225, бројката на оздравени пациенти е 150.333, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 401.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести