15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Брнз: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

Најчитани вести

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз.

Брнз му го честита изборот за премиер на Димитар Ковачевски и му посака успех во спроведувањето на програмските цели на новиот владин кабинет, меѓу кои соработката со САД како стратешки партнер на Македонија е во врвот на приоритетите на меѓународната политика на земјата.

На средбата меѓу Ковачевски и амбасадорката Брнз стана збор и за определбата да продолжи економската соработка меѓу двете земји со посебен акцент на поттикнувањето проекти и инвестиции што ќе ѝ овозможат трајна и одржлива енергетска независност на Македонија.

На средбата беше истакнато дека за Вашингтон, Македонија и регионот остануваат важен геостратешки интерес и во таа насока од клучна важност за САД е деблокирање на евроинтеграцискиот процес за земјата и одржување на првата меѓувладина конференција со Брисел и отворањето на првите поглавја во процесот за членство во ЕУ.

Премиерот Ковачевски на работната средба со амбасадорката Брнс нагласи дека најавената официјална посета на премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков, и на членовите на неговата влада за 18 јануари е добра порака, која најавува сериозен исчекор за отворените прашања меѓу двете земји и за изнаоѓање решенија прифатливи за двете страни.

Амбасадорката Брнс потенцира дека за САД, односите меѓу двете земји како најблиски соседи и сојузници во НАТО е од исклучителна важност и дека од особено значење е брзото решавање на клучните прашања што ќе го овозможат континуитетот на процесот за членство на Македонија во ЕУ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com