16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Брнабиќ: Србија нема да ја крои својата политика според желбите на светските сили

Најчитани вести

Србија нема да ја крои својата политика според желбите на светските сили, изјави премиерката и потпретседател на СНС, Ана Брнабиќ.

Таа нагласи и дека има реална причина за оптимизам оти граѓаните на 3 април ќе го изберат патот кон иднината, а не враќање во минатото и дека ќе им дадат доверба на луѓето и тимот кои имаат јасен и конкретен план за иднината.

„Знам дека во минатото често се носеа одлуки кои би им се допаднале на некои големи сили или моќници, но Србија веќе не е таква земја“, изјави Брнабиќ за „Политика“, одговарајќи на прашањето дали Србија може да одолее на притисокот или е извесна одлуката за санкции против Русија.

На прашањето за изборите, Брнабиќ вели дека на граѓаните им изнесуваат конкретни резултати. „Плата од 635 евра, Клинички центар Србија, Кардиоваскуларна болница Дедиње 2, брза пруга Нови Сад-Белград, обиколница околу Чачак, Институт за развој на вештачка интелигенција, Центар за секвенционирање на геном… се дела кои зборуваат подобро и повеќе отколку илјада зборови“, изјави премиерката.

На прашањето дали сонувала дека може повторно да биде премиер на Србија, бидејќи е на 14. место на листата „Александар Вучиќ Заедно можеме се“, веднаш по истакнати личности од науката и културата, Брнабиќ изјави дека навистина не размислува за тоа.

„Ние во СНС не се бориме за власт и функции, туку за можност да направиме нешто за нашата земја“, рече таа и нагласи дека го имаат најдобриот тим и најсилниот список, на што е особено горда“, рече таа.

Таа нагласува дека владата со сите сили ќе се бори граѓаните што помалку да ги чувствуваат последиците од ситуацијата во Украина.

„Не би се осмелила да предвидам ништо, бидејќи се зависи од тоа колку долго ќе трае сето ова. Меѓутоа, како и во случајот со пандемијата кога Србија беше меѓу првите што набави респиратори и најсовремена терапија и вакцини, овојпат благодарение на молскавичната реакција на претседателот ги наполнивме стоковите резерви на Вучиќ и подготвени сме да го дочекаме бранот проблеми со кои сега се соочуваат сите“, рече таа.

На прашањето за коментар за ситуацијата на Косово и Метохија, дека Србите првпат нема да гласаат во нивните заедници, дека добиваат закани од Курти… Брнабиќ вели дека српскиот народ во петокот покажал колку обединети, храбри и решителни се во искажувањето на нивните намери, своите ставови и ги штитат нивните права.

„Се надевам дека тоа го увидоа претставниците на привремените институции во Приштина, како и целата меѓународна заедница“, рече Брнабиќ.

На прашањето колку се далеку од можноста за постигнување историски договор, та рече дека се плаши дека со секој нов потег на Албин Курти се оди се подалеку и дека тоа им штети на сите.

Таа изјави дека вели дека Бриселскиот договор е мртов бидејќи не може поинаку кога некои луѓе во 21 век не можат ни да го остварат своето право на глас. „Затоа се плашам дека секој потег на Курти не оддалечува од договорот“, рече премиерката.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com