18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Брнабиќ: Спречен државен удар во Србија

Најчитани вести

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека прислушувањето на претседателот на државата и членовите на неговото семејство е практично државен удар.

Во интервју за Блиц, Брнабиќ рече дека не знае кој го прислушкувал српскиот претседател, Александар Вучиќ, но дека тоа е без сомнение некој што вршел висока државна функција затоа што, како што вели, никој друг нема такви капацитети.

Властите си ја вршат својата работа и јас со нетрпение очекувам да ги добијам резултатите од истрагите. Некој ги злоупотреби државните капацитети за најлоша можна цел, а тоа е, ако ги прислушкувате претседателот и членовите на неговото семејство, практично државен удар, рече српскиот премиер.

На прашањето дали некогаш ќе се открие кој го сторил тоа, Брнабиќ истакнува дека е сигурна дека тоа ќе се случи.

Говорејќи за апсењата на Вељко Беливук и членовите на неговата криминална група, Брнабиќ одговори на прашањето дали ова ќе заврши, со оглед на тоа што се споменува дека им помагал некој од врвот на државата, и дека освен неколку полицајци, не беше уапсена ниту една крупна риба, Брнабиќ вели дека големите играчи се донесени на испрашување и дека останува да се видат резултатите од тоа.

Поточно, премиерот размислува за Дијана Хркаловиќ, поранешен висок функционер во српското МВР, истакнувајќи дека таа не би прејудицирала ничија вина, како што никогаш не би аболицирала никого пред време.

Истрагата се одвива со задоволителна брзина, имајќи предвид колку е комплексно и чувствително, но верувам дека ќе дојдеме до крај и дека сите одговорни ќе бидат изведени пред лицето на правдата, вели таа.

На прашањето дали се чувствува одговорна со оглед на тоа што станува збор за нов клан што е формиран последниве години, Брнабиќ рече дека кланот првенствено бил увезен во Србија од Црна Гора и дека овој вид на криминал се прелеал и во Србија, како што се прелеваат и некои други видови криминал од некои други држави.

Мислам дека ова е првпат да се спроведе толку обемна истрага. По операцијата Сабја, на организираниот криминал никогаш не му беше нанесен толку тежок и сериозен удар и ќе ве потсетам дека Сабја следеше по атентатот на премиерот, рече таа.

Таа додаде дека сега не е дозволено сè да оди толку далеку.

Државата беше неспоредливо поефикасна и подготвена, затоа не се чувствувам одговорна, туку горда што, како држава, успеавме, со напорна разузнавачка работа, да предупредиме на сè што криминалците сакаа да сторат за да ја дестабилизираат земјата, посочува српскиот премиер.

Според неа, тие сè уште стравуваат за безбедноста на претседателот Вучиќ затоа што тој е позагрозен затоа што во него гледаат фигура која обезбедува стабилност и безбедност на државата.

Се плашев за мојата и безбедноста на претседателот на Србија. Сè уште се плашам, не заради мојата, туку за безбедноста на претседателот Вучиќ, затоа што е природно дека е загрозен, затоа што на него се гледа како на фигура што обезбедува стабилност и безбедност на државата, како политичка, така и економска и на сите други, и гарантира напредок. Сигурен сум дека има многу луѓе и во земјата и во странство кои не ја сакаат толку силна и стабилна Србија, заклучи српскиот премиер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com