1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Брнабиќ: Со Тачи и Харадинај полесно може да се разговара

Најчитани вести

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави дека претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе има тешка задача во Брисел, затоа што ќе мора да остави простор за дијалог, а за темите на разговорот ќе биде потребна енергија.

Според неа, Србија има три црвени линии околу Косово и Метохија што можат да предизвикаат нестабилност, а тие линии ги знаат и претставниците на ЕУ и Приштина, за кои се надева дека нема да се обидат да ги компромитираат.

Брнабиќ исто така изјави дека е полесно да се разговара со Хашим Тачи и Рамуш Харадинај, бидејќи разбрале дека е потребно да се разговара, додека Албин Курти покажува идеолошки фанатизам, без никаков прагматизам.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести