Home » Брнабиќ: Ми зуи во главата по средбата со Донфрид

Брнабиќ: Ми зуи во главата по средбата со Донфрид

by Журнал.мк

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека главата ѝ зуела по средбата со помошникот државен секретар за Европа и Азија Карен Донфрид во вторникот.

Таа во изјава за телевизија Пинк рече дека средбата била тешка, но конструктивна и коректна.

Сепак, како што изјави, по неа ѝ зуело во главата.

„По средбата разговарав со претседателот и му реков да ми зуи во главата од напнатост за некако да ги кажете и браните сите ваши ставови, да не кажете ниту еден погрешен збор, да биде кристално јасен какви се нашите ставови и да ги браниме во секое време, а да направиме простор за натамошно зајакнување на односите меѓу нас и САД. И тоа е важно за нас и за Србите во Косово и Метохија. Тоа само по себе е голем притисок, бидејќи делува целосно непомирливо. Тоа е политиката на Александар Вучиќ, да ги браниш своите ставови без да рушиш мостови. Па тоа е речиси невозможно“, опиша Брнабиќ.

Според нејзината оценка, односот со САД е променет особено што легитимитетот на Александар Вучиќ сега е несомнен по изборите.

„Тие искрено ја гледаат неговата посветеност на регионалниот мир, безбедност и стабилност, како и дијалогот со Приштина како еден од столбовите на регионалната стабилност и подготвеноста да се носат тешки одлуки со цел да се зачува стабилноста“, рече Брнабиќ.

Таа вели дека односите со САД се сменети, иако кон Косово имаме сосема спротивни ставови.

„Карен Донфрид секогаш вели дека целта е взаемно признавање, но сега САД ја слушаат и ја слушаат нашата страна и аргументите. Америка е многу поексплицитна од ЕУ во критиките на Приштина и Албин Курти, за сѐ што не е направено и за нивниот неискрен однос кон дијалогот со Белград. Колку и да не се согласуваат за основните прашања, ставот на САД е дека многу помага да се врати дијалогот, односно да се врати Приштина на маса и да се продолжи дијалогот“, рече Брнабиќ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More