Home » Британците објавија нова информација: Русите се запрени насекаде

Британците објавија нова информација: Русите се запрени насекаде

by Журнал.мк

Британското Министерство за одбрана во најновото соопштение известува дека руската офанзива во Украина е запрена на сите фронтови, пренесува Би-би-си.

Во соопштението се додава дека руските сили „постигнале минимален напредок на копно, море или воздух во последните денови и продолжуваат да трпат големи загуби“.

– Украинскиот отпор останува упорен и добро координиран. Огромното мнозинство на украинска територија, вклучително и сите поголеми градови, останува во украински раце, додаде тој.

Украинската војска вели дека напорите на Русија сега се префрлени на воздушни напади, бомбардирање и гранатирање цивили бидејќи тие не успеале во нивните копнени операции.

Москва еднаш досега го објави бројот на своите жртви. Тоа беше минатата недела и тогаш зборуваа за околу 500 загинати војници во нивните редови.

Украина, пак, тврди дека досега убила речиси 13.000 руски војници.

Соединетите држави објавија проценка минатата недела, а таа бројка беше околу 7.000 жртви од руска страна.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More