30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Британски научници: Заразата со коронавирус обезбедува ист имунитет како и вакцините

Најчитани вести

Луѓето кои го преживеале коронавирусот се заштитени од повторна инфекција како и оние кои ги примиле најдобрите вакцини против коронавирус, покажува истражувањето спроведено на 20.000 британски здравствени работници, најголемо од ваков вид во светот.

Англиското јавно здравје (ПХЕ) редовно тестирало две групи волонтери во периодот јуни и ноември минатата година – 6.000 здравствени работници кои претходно биле заразени со корона и 14.000 кои не биле.

Споредбата на инфекцијата кај двете групи покажала дека претходната зараза обезбедувала најмалку 83 отсто заштита од повторна инфекција и обезбедувала повеќе од 94 отсто заштита од симптоматската форма на Ковид-19, што се совпаѓа со податоците за најефективната вакцина против корона.

Сузак Хопкинс, постар медицински советник во ПХЕ, вели дека е силно охрабрена од резултатите кои покажуваат дека инфекцијата обезбедува моќна, иако нецелосна заштита од повторна инфекција најмалку пет месеци.

„Природната зараза изгледа добро како и вакцината, што е многу добра вест за населението. Тоа ќе обезбеди ниво на имунитет кај популацијата што ќе го намали пренесувањето на вирусот”, рече таа.

Еленор Рајли, професор по вирусологија на Универзитетот во Единбург, рече дека податоците од студијата исто така сугерираат дека луѓето кои закрепнале од коронавирусот имаат помала веројатност да го пренесат вирусот на други без да знаат за тоа, бидејќи природната инфекција се чини дека обезбедува околу 75 отсто заштита од асимптоматска реинфекција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com