14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Британски медиуми: Поради војната во Украина, ЕУ и Британија би можеле да се вклучат во трговска војна

Најчитани вести

Сметката за несогласувањата околу трговските аранжмани по Брегзит би можеле да ја платат компаниите и домаќинствата, па се поставува прашањето дали ЕУ и Обединетото Кралство ќе се вклучат во трговска војна, јавуваат британските медиуми. Претставниците на Европската Унија постојано предупредуваат на „сериозни“ последици доколку Британија откаже дел од северноирскиот протокол, пишуваат овие медиуми.

Во ноември, ирскиот министер за надворешни работи Сајмон Ковени предупреди дека целиот Договор за трговија и соработка (TCA) – кој постои за да се обезбеди трговија без царина и без квоти меѓу ЕУ и ОК – зависи од усогласеноста на Обединетото Кралство со Протоколот.

Но, во последно време, бидејќи војната во Украина ги зголеми трошоците за живот, Ковени со попомирувачки тон вели дека ЕУ сака прво да бара решенија, пишува Би-Би-Си. Во исто време, сепак, Ковени предупредува дека секоја еднострана акција на Обединетото Кралство може да предизвика „многу тешко лето“, пренесува Би-Би-Си.

Постои ризик дека Унијата би можела еднострано да укине дел или цела TCA, иако не толку брзо, што би ѝ овозможило царинење на британската стока. Во повеќето случаи, таквиот чекор бара известување една година однапред и интервентна арбитражна постапка.

ЕУ може да преземе други чекори, како што е влегувањето на британските рибарски бродови во водите на ЕУ.

Економистите предупредуваат дека ЕУ може, како и во трговските спорови со САД, да ги насочи политички чувствителните производи за да ги зголеми царините за да го зголеми нивното влијание – на пример, на увозот на лосос од Шкотска. Минатата година вредноста на овој извоз во ЕУ беше 372 милиони фунти, а од тоа зависат илјадници работни места.

Сите царини наметнати на британските стоки би значеле повисоки сметки за европските купувачи и тие не би му биле благодарни на Брисел, пишува Би-Би-Си.

Затоа, како и барањето секој одговор да биде „пропорционален“, повеќето економисти предупредуваат дека таквата акција мора да биде селективна.

ЕУ може да ја зголеми бирократијата и да го отежне животот на компаниите кои се обидуваат да продаваат на нејзиниот пазар. Во моментов, три четвртини од извозниците од британскиот североисток проценуваат дека формалностите по Брегзит ја прават продажбата во ЕУ попредизвикувачка. Ова го покажуваат податоците на Стопанската комора, како и дека извозот во однос на 2019 година паднал за повеќе од десет отсто, објавија британските медиуми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com