1.8 C
Skopje
Friday, January 21, 2022

Британските пратеници го отфрлија предлогот на премиерот Борис Џонсон за предвремени избори

Најчитани вести

Британските пратеници го отфрлија предлогот на премиерот Борис Џонсон за предвремени избори на 15 октомври. Ова е уште еден голем пораз за Џонсон во изминатите 24 часа.

Претходно пратениците го отфрлија неговиот предлог за распуштање на парламентот. Откако стана премиер во јули, Џонсон неколку пати изјави дека не сака предвремени избори.

Но, тој го смени мислењето откако ја загуби клучната битка околу неговиот план за Брегзит без договор, бидејќи парламентот прифати нацрт закон со кој се блокира излегувањето на земјата од ЕУ без договор.

Овој закон вчера беше усвоен во долниот дом на Парламентот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com