17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Британскиот сој на вирусот за 64 отсто ги зголемува шансите за хоспитализација

Најчитани вести

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која за прв пат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа студија на данскиот институт Серум.

Од 2.155 лица заразени со варијантата Б117, 128 се хоспитализирани, што е за 64 проценти повеќе од заразените со другите варијанти, се вели во студијата.

Резултатот од данската студија е сличен на истражувањето спроведено на почетокот на овој месец во Велика Британија, додава институтот во соопштението.

Варијантата Б117 стана доминантна во Данска минатата недела и претставува скоро две третини од сите нови инфекции во земјата, додека на почетокот од годината оваа мутација на вирусот претставуваше само 5 проценти од сите случаи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com