18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Британскиот сој коси во Прилеп, дневно во просек по 60-на заболени

Најчитани вести

Британскиот мутиран вирус кој брзо се шири за неполна недела придонесе во Прилеп да има 267 ново заболени.Само денеска има 4 ново починати.

Најмладиот имал 49 години.Дневниот пораст на детектирани од ковид се движи меѓу 63 и 55, активни се 482.

Но, овој број е многу поголем тврдат прилепските епидемилозите. Што веќе стана навика секој ново заболен да ги крие контактите.

На болничко лекување се 48,од нив 42 во тешка здравствена состојба со кислородна подршка, а во дневната болница регистрирани се 40 пациенти.

Покрај во инфективното и ковид центарот во одделението за уво нос и грло од утре се отвора и Ковид центарот во интерното одделение бидејќи модуларната болница сеуште не е готова.

Реално епидемиолошките очекувања се бројот на ново заболени да се зголемува и во следниве две недели. Постои уште еден предизвик по британскиот финскиот и афричкиот нова закана ќе биде и хрватскиот мутиран ковид 19.

Инаку од почетокот на пандемијата во Прилеп регистрирнаи се 5110 а починале 252 од ковид 19.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com