Британскиот Парламент суспендиран до средината на октомври

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Претходно законодавниот дом ја отфрли иницијативата на премиерот Џонсон за распишување на предвремени парламентарни избори во земјата.

Џонсон порача дека во октомври уште еднаш ќе се обиде да постигне договор со Брисел во врска со спорните точки околу Брегзитот, но нагласи дека нема да бара уште едно одложување на крајниот рок за напуштање на унијата, додавајќи дека Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 31 октомври, без разлика дали ќе биде постигнат договор или не.. Британскиот парламент минатата недела изгласа кој налага Џонсон да побара одложување на Брегзитот заради постигнување договор со Брисел.

Ова е прв првпат по повеќе од 70 години, британската влада да го суспендира парламентот.

Вебмастер

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.