26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Британскиот Парламент суспендиран до средината на октомври

Најчитани вести

Претходно законодавниот дом ја отфрли иницијативата на премиерот Џонсон за распишување на предвремени парламентарни избори во земјата.

Џонсон порача дека во октомври уште еднаш ќе се обиде да постигне договор со Брисел во врска со спорните точки околу Брегзитот, но нагласи дека нема да бара уште едно одложување на крајниот рок за напуштање на унијата, додавајќи дека Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 31 октомври, без разлика дали ќе биде постигнат договор или не.. Британскиот парламент минатата недела изгласа кој налага Џонсон да побара одложување на Брегзитот заради постигнување договор со Брисел.

Ова е прв првпат по повеќе од 70 години, британската влада да го суспендира парламентот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com