Home » Британскиот министер ќе допатува во Тајван. Кина: Мора да ги прекинат сите официјални односи

Британскиот министер ќе допатува во Тајван. Кина: Мора да ги прекинат сите официјални односи

by Журнал.мк

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека Велика Британија мора да ги прекине сите форми на официјална комуникација со Тајван.

Реакцијата на министерството доаѓа откако беше објавено дека британскиот министер Грег Хендс има намера да го посети споменатиот остров.

Кина силно се спротивставува на каква било официјална интеракција меѓу Тајпеј и странските влади бидејќи смета дека го поддржуваат одвојувањето на Тајван од Кина.

„Ја повикуваме британската страна да престане со каква било форма на официјална трговија со Тајван и да престане да испраќа погрешни сигнали до сепаратистичките сили за независност на Тајван. Тајванските власти мора да престанат да соработуваат со странските сили“, изјави Жао Лиџијан, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи, објави „Ројтерс“.

За потсетување, британскиот министер за трговија Грег Хандс има намера да се сретне со претседателот Цаи Инг-вен оваа недела за време на дводневната посета на Тајван и да биде кодомаќин на 25-те годишни трговски разговори меѓу Обединетото Кралство и Тајван.

„Личната посета на Тајван јасно ја покажува посветеноста на Велика Британија за зајакнување на трговските врски меѓу Обединетото Кралство и Тајван. Како и Британија, Тајван е поборник за слободна и фер трговија“, се вели во соопштението на неговата канцеларија.

Хендс ќе се сретне и со министерот за трговија на Тајван, Ванг Меи-Хуа.

Министерството за економија на Тајван одби да ја коментира неговата посета и наведе дека состаноците што тој ги организира се затворени за медиумите.

Тајван ја смета Британија за демократски партнер и е охрабрен од загриженоста на Лондон поради неодамнешните кинески воени вежби во близина на островот и британската поддршка за учество на Тајван во меѓународните организации од кои островот е исклучен поради кинескиот отпор.

Како и Тајван, Британија сака да се приклучи на Сеопфатниот и прогресивен договор за транспацифичко партнерство (CPTPP). Членките во февруари се согласија дека Британија може да продолжи со барањето за членство, бидејќи бара нови трговски односи по напуштањето на Европската Унија. Кина исто така поднесе барање за членство во CPTPP.

Британија нема официјални дипломатски врски со Тајван, но тие одржуваат блиски економски и неформални односи, а Британија има де факто амбасада во Тајпеј. Западните политичари и други официјални лица ги засилија своите посети на Тајван и покрај гневот на Пекинг.

Кина организираше воени вежби во близина на Тајван во август по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајпеј.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More