30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Британскиот вид коронавирус откриен и во Унгарија

Најчитани вести

Новиот позаразен вид коронавирусот, кој првично беше регистриран во Велика Британија, е откриен во Унгарија, изјави високата здравствена претставничка на Унгарија Сесилија Милер.

Таа прецизираше дека новиот вид бил откриен кај примероците земени од тројца пациенти.

„Веќе е откриена новата мутација во соседните земји. Беше очигледно дека и Унгарија нема да може да го избегне тоа“, рече Милер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com