17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Британска научничка: Новиот вид коронавирус ќе стане доминантен и ќе се прошири во целиот свет

Најчитани вести

Шерон Пикок, директорка на британската програма за генетски надзор, смета дека новиот вид коронавирус, кој за првпат е пронајден во Кент, ќе стане доминантен во светот и дека досега сите вакцини регистрирани во земјата се покажале ефикасни против него.

Професорката Пикок потврди за Би-би-си дека новиот вид се проширил во Велика Британија и дека најверојатно ќе се прошири во целиот свет и дека досега е потврден во повеќе од 50 земји.

Пикок рече дека вакцините одобрени за употреба во Велика Британија се чини дејствуваат добро против постојните верзии на вирусот во земјата и дека е нормално вирусот да мутира, а само мал број од тие мутации имаат специфични карактеристики што го прават вирусот повеќе пренослив, имун на вакцини или потенцијален предизвикувач на посериозна болест.

„Би рекла дека ретко се случува, но мора да внимаваме на тоа“, изјави британската научничка за Би-би-си.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com