15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Британска компанија отвора студио во вселената, ќе го спои новиот модул со ISS

Најчитани вести

Американската медиумска компанија Space Entertainment Enterprise планира да отвори филмско студио и спортска арена во вселената.

Планот на споменатата компанија е да го спои својот модул со Меѓународната вселенска станица до декември 2024 година. Повеќенаменската структура наречена Axiom Station првично ќе се користи како „комерцијално продолжение“ на ISS, но до 2028 година ќе биде одвоена.

Иницијатори на оваа операција се Дмитриј и Елена Лесневски, кои тврдат дека ЈИЕ ќе понуди бескрајни можности за забава и ќе ја отвори вратата за нов свет на креативност и ќе започне ново возбудливо поглавје во вселената.

Студиото ќе се користи за филмски, телевизиски, музички и спортски настани, а ќе им служи и на уметници, продуценти и креативци кои сакаат да произведуваат содржина во средина со микрогравитација со ниска орбита.

Првиот проект на студиото ќе биде филм со холивудскиот актер Том Круз, кој планира да отпатува на ISS подоцна оваа година за да започне со работа на нов филм. Режисер ќе биде Даг Лиман, а помош ќе му пружат SpaceX и американската вселенска агенција NASA.

Сепак, првиот филм над површината на Земјата е веќе снимен, бидејќи руската филмска екипа тоа го направи во октомври минатата година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com