18.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Британската полиција ја прекина истрагата за шокантното интервју со Лејди Ди во 1995 година, кое звучеше како бомба

Најчитани вести

Британската полиција во четвртокот објави дека нема да отвори истрага за шокантното интервју што принцезата Дајана му го даде на новинарот на Би-Би-Си во 1995 година, кој беше обвинет за добивање согласност за интервјуто со фалсификување документи.

„По темелна анализа и совети што ги добивме, решивме дека не е поволно да отвориме кривична истрага за овие наводи“, рече командантот на лондонската полиција Алекс Мареј. Интервјуто, кое го гледаа скоро 23 милиони Британци на Панорама, одекна како бомба затоа што принцезата Дајана, која почина во сообраќајна несреќа во Париз две години подоцна, тврди дека нејзиниот брак се состои од „три лица“.

Двојката започна да живее одделно во 1992 година и официјално се разведе во 1996 година. Принцот Чарлс, британскиот престолонаследник, дискретно се ожени со Паркер Боулс во 2005 година. Дваесет и пет години по тоа интервју, братот на Дијана, Чарлс Спенсер, го обвини новинарот Мартин Башир за фалсификување документи и на тој начин го добил интервјуто. Тој тврди дека Башир му покажал банкарски дознаки – што подоцна се покажало дека биле лажни – како доказ дека разузнавачките служби плаќале две лица од британскиот суд за да ја шпионираат неговата сестра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести