18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Британската полиција приведе возач во чиј камион имало 15 малолетни мигранти

Најчитани вести

Полицијата во округот Вилтшир во југозападниот дел на Велика Британија уапси возач под сомнение дека незаконски криумчарел 15 лица во земјата во камион, пренесува „Спутник“.

Полицијата вчера вечер добила повик за сомнителна активност во која учествувал камион на автопатот А350 кај Чипнам. Полицијата пристигнала на местото на настанот и открила 15 лица во возилото, сите постари од 16 години.

„Колегите од брзата помош и противпожарната служба беа на местото на настанот и извршија првични лекарски прегледи – 14 лица се однесени во притвор, а едно лице е однесено во болница за понатамошни проверки. Возачот на камионот е уапсен под сомнение дека помагал за нелегално влегување и е притворен во Свиндон за понатамошно испрашување“, соопшти полицијата.

Инцидентот се случи среде истрагата за убиството на 39 мигранти кои беа пронајдени во камион ладилник во округот Есекс кон крајот на октомври. Мртвите мигранти биле државјани на Виетнам. Приведени се петмина осомничени, меѓу кои и возачот на камионот, а тројца од нив подоцна беа ослободени со кауција.

Според полицискиот оддел во Есекс, Ронан и Кристофер Хјуз од Северна Ирска се бараат под сомнение за убиство и за трговија со луѓе во врска со трагедијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com