5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Британската влада одби да објави извештај за руското мешање во изборите

Најчитани вести

Британската влада одби да објави извештај за наводното мешање на Русија во изборите во земјата, со образложение дека на владата ѝ треба повеќе време за да го разгледа документот.

Извештајот на Комитетот за разузнавачки и безбедносни прашања беше испратен до премиерот Борис Џонсон на 17 октомври, но за да биде објавен, потребно е одобрување од владата. Доколку извештајот не биде објавен до денеска претпладне, кога ќе се распушти Парламентот, нема да биде достапен за јавноста пред изборите во декември.

Пратениците од повеќе партии, вклучително и конзервативците на Џонсон, ја повикаа владата да го објави извештајот за време на дебатата во Долниот дом, но Кристофер Пинчер од Министерството за надворешни работи рече дека не е невообичаено да потрае разгледувањето на такви извештаи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести