10.8 C
Skopje
Thursday, February 2, 2023

Британија ќе донира 100 милиони вакцини на сиромашните земји

Најчитани вести

Велика Британија ќе донира 100 милиони вишоци дози на вакцини против корона вирус во текот на следната година на земји со ниски примања, како дел од најмалку 1 милијарда дози што ќе ги даде групата Г7.

САД ветија дека ќе купат 500 милиони вакцини „Фајзер“ по цена од 3 милијарди американски долари за дистрибуција во 100 посиромашни земји, со 200 милиони дистрибуции оваа година, покрај донирањето 80 милиони од својот вишок до крајот на јуни.

Но група активисти, вклучително и поранешниот премиер на Велика Британија, Гордон Браун, рече дека пакетот Г7 не ги решава структурните проблеми со кои се соочуваат земјите со ниски приходи при обезбедување редовно снабдување со вакцини, додавајќи дека на овие земји им се потребни 12 милијарди вакцини кои чинат 50 милијарди долари.

Светската здравствена организација соопшти дека инфекциите растат во последните три недели низ цела Африка. „Четириесет и седум од 54 држави во Африка – речиси 90% – нема да ја постигнат целта во септември за вакцинирање на 10 отсто од својот народ освен ако Африка не добие 225 милиони дози повеќе “, се вели во извештајот. „Со 32 милиони дози, Африка сочинува под 1% од над 2,1 милијарди дози администрирани на глобално ниво. Само 2% од скоро 1,3 милијарди луѓе на континентот примиле една доза и само 9,4 милиони Африканци се целосно вакцинирани“.

Премиерот Борис Џонсон прв пат вети во февруари дека Велика Британија ќе го даде мнозинство од вишокот вакцини на сиромашните земји, а во четвртокот се појавија некои детали.

Велика Британија ќе донира 5 милиони дози до крајот на септември, почнувајќи од следните недели. Други дози од 95 милиони ќе бидат доставени во следните 12 месеци, вклучително и 25 милиони до крајот на 2021 година. Осумдесет проценти од 100 милиони дози на Велика Британија ќе одат во Ковакс системот на ОН за посиромашните земји и остатокот ќе биде споделено билатерално со земјите што ги избира Велика Британија.

Во четвртокот, во пресрет на самитот на Г7, Џо Бајден го потврди својот план за купување на 500 милиони дози и рече дека САД ќе бидат „арсенал за вакцини во светот“. Американскиот претседател во Корнвол, Британија, рече: „Овде станува збор за нашата одговорност, нашата хуманитарна обврска да спасиме што повеќе животи“.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, рече дека фармацевтските фирми треба да донираат 10% од своите вакцини и постави цел „60% од Африканците да бидат вакцинирани до крајот на првиот квартал 2022 година“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести