20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Британија на вонредни избори на 12 декември

Најчитани вести

Велика Британија ќе одржи избори на 12 декември, откако пратениците изгласаа поддршка за предлогот, по неколкумесечниот застој со брегзитот, објави Би-би-си.

Со разлика од 438 наспрема 20 гласа, долниот дом на британскиот парламент го одобри предлог-законот, отворајќи го патот за првите декемвриски избори во земјата уште од 1923 година.

Предлог-законот сè уште треба да биде одобрен од лордовите, но може да стане закон до крајот на неделава.

Ако тоа се случи, ќе има петнеделна кампања до денот на гласањето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com