26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Британец го „ЗЕЗНАЛ“ семејството и наследството им го оставил на вработените во хотелот во кој летувал

Најчитани вести

Британец го оставил во шок семејството кога дознале дека голем дел од своето наследство препишал на вработените во еден хотел во турското одморалиште Кушадаси, каде што вообичаено го минувал летниот одмор, пишува „Хуриет дејли њуз“.

Имено, Чарли Џорџ Кортни престојувал во хотелот „Ташкен Даштан“ во популарното летувалиште на Егејското Море од 1990 година, и таму бил вкупно 52 пати. Човекот починал пред седум години, непосредно по последниот одмор. Неколку дена пред да почине, тој се погрижил за тестаментот, според кој дел од наследството оди кај вработените во хотелот.

Некои членови на семејството ја оспорија неговата последна желба, а други ја поддржаа. На крајот, неговиот внук, кон крајот на август оваа година, пристигна во Турција да ја изврши волјата на неговиот покоен чичко.

Службениците се трогнати од потегот на Британецот, познат меѓу нив и како „нашиот Чарли“. Собата бр. 401, каде што тој секогаш престојувал, e наречена „Соба на Чарли“, од страна на управата на хотелот.Еден од вработените во хотелот рекол дека ќе го искористи својот дел за образованието на децата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com