24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Брисел размислува за европска дипломатска академија

Најчитани вести

ЕУ мора да има европска дипломатска академија со цел да се надминат зголемените проблеми во креирањето надворешна политика, се наведува во предлогот на Европскиот парламент.

„За да може ЕУ да се придвижи кон„ зрели “надворешни односи, мора да создаде своја дипломатска академија каде што дипломатите ќе се подготвуваат и ќе се приближат до заедничките вредности и интереси на ЕУ“, стои во предлогот на пилот -проектот во кој ЕУРАКТИВ своевремено имаше увид.

Идејата за дипломатската академија на ЕУ беше „распространета“ минатата пролет од европратеникот од социјалистите Начо Санчез Амор, кој рече дека главната цел на проектот е да ги испита можностите за школа за дипломати од ЕУ.

„Прашањето е дали надворешната политика на ЕУ е доволно зрела за да има своја перспектива, избор, формирање, а потоа и избор на алатки во форма на европска дипломатска академија“, рече Амор за ЕУРАКТИВ тогаш.

Службата за надворешна политика на ЕУ (ЕЕАС) беше формирана пред десет години како огранок на блокот за надворешна политика и како прва дипломатска служба која не е формирана од национална држава.

ЕЕАС се состои од персонал префрлен од Советот на ЕУ, Европската комисија и дипломатските служби на земјите -членки на ЕУ и има околу 3.700 вработени и 139 делегации во трети земји и меѓународни организации.

Според Амор, „европските дипломати треба да бидат избрани и формирани како европски дипломати бидејќи тоа значи сосема поинаков начин на размислување“.

На новата академија, ЕУ „може да спроведе процедури за обука и селекција за приклучување кон делегациите на ЕЕАС и ЕУ“, се вели во предлогот.

Францускиот претседател Емануел Макрон претходно објави дека Националната школа за администрација (lecole Nationale d’Administration, ENA), елитно училиште за постдипломци во која имало неколку француски претседатели, амбасадори и бизнис лидери, ќе биде затворено во 2022 година.

Бурни национални води

Предлогот дојде во време кога дипломатската служба на ЕУ го преиспитува својот делокруг на дејствување на глобалната сцена по неодамнешните погрешни чекори на Унијата во надворешната политика. Се чини дека другите институции на ЕУ се повеќе сакаат да бидат дел од одлуките за надворешна политика.

Еден пример е интра-институционалниот „софагејт“ (распоред за седење за време на посетата на претседателот на Европскиот совет и Европската комисија на Анкара).

Во исто време, членките на ЕУ честопати се обидуваат да одат по својот пат во надворешната политика.

„Постои загрижувачки тренд на пренационализација на одредени прашања, каде што се повеќе членки им даваат приоритет на нивните иницијативи за надворешна политика без премногу координација со Брисел“, рече дипломат од ЕУ за ЕУРАКТИВ.

Извештајот на ЕЕАС за човечки ресурси укажа на друга дисфункција – пет земји (Франција, Италија, Германија, Шпанија и Белгија) држат повеќе од половина од позициите во таа служба.

„Имаме премногу мали Меркел, Макрон и Орбан што лутаат по коридорите на ЕЕАС“, рече друг ЕУ -дипломат за ЕУРАКТИВ, додека жестоко се расправаше за санкциите кон Белорусија и Турција.

Рикардо Боргез де Кастро, раководител на светската програма во Центарот за европска политика во Брисел, за ЕУРАКТИВ рече дека „во последните неколку месеци имаше еден вид нарушување на геополитичкиот курс на ЕУ со брзи промени во односите со Турција, Русија и Кина, за да именувам неколку “.

Тој рече дека националните интереси најверојатно ќе продолжат да доминираат кога станува збор за фундаментални прашања што се однесуваат на суверенитетот и стратешките интереси на членовите.

Духот на заедницата

„Додека ангажманот во ЕЕАС останува„ персоналот доаѓа од институции и дипломати од типот на земјите -членки “, нормално е дека различни интереси, европски и национални, се„ во прашање “, објаснува Борхес де Кастро.

„Европската дипломатска академија … може да придонесе за негување на„ заедничка култура “во рамките на надворешно -политичката служба на ЕУ“, додаде тој.

Академијата може да им помогне на дипломатите од сите земји -членки и претставници на ЕУ подобро да ги разберат „чувствителните прашања“ во надворешната политика на секоја земја -членка.

Директорот за надворешна политика во Центарот за европски реформи (ЦЕР), Јан Бонд, поранешен британски дипломат, предупреди дека ЕЕАС, ако е вистинска европска дипломатска служба, „треба да биде како Комисијата – услуга што се внесува рано во кариерата и останува 40 години, до пензија, ако тоа е желба на дипломатот “.

„Меѓутоа, ако тоа е само привремено назначување пред да продолжи„ вистинската “кариера, тогаш луѓето поверојатно ќе бидат лојални на своите министри или институции отколку ЕЕАС“, додаде Бонд.

Тој, исто така, рече дека Европската дипломатска академија ќе обезбеди службениците да ги имаат истите основни знаења за тоа како треба да функционира ЕЕАС, со повеќе или помалку уникатен стил на комуникација и заеднички концепт за интеракција на националната и ЕУ дипломатијата во трети земји.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com