Home » Брзата помош во Будимпешта воведува електрични велосипеди

Брзата помош во Будимпешта воведува електрични велосипеди

by Журнал.мк

Службата за итни случаи во Будимпешта одлучи да вклучи електрични велосипеди во својот возен парк.

Формирани се две велосипедски клиники кои ќе бидат лоцирани во два дела од градот. Како што соопштија од итните служби, набавени се вкупно четири велосипеди за спасување, од кои два се пуштени во употреба.

Болничарите и работниците во итната помош можат да користат велосипеди за да стигнат до места до кои е потешко да се стигне со автомобил. Задачата на медицинските лица на велосипеди не е да ги заменат амбулантните возила. Целта е во ситуации кога гужвите го отежнуваат пристигнувањето до пациентот, тие да пристигнат порано и да почнат да помагаат до пристигнувањето на остатокот од тимот во амбулантно возило, соопштуваат од Брзата помош.

Велосипедите содржат сè што содржи нормална амбуланта кола. Опремени се со полуавтоматски дефибрилатор за реанимација, кислород, уред за заштита на дишните патишта, маска за дишење, ќебиња во случај на хипотермија, гумени ракавици, маска за уста и бројни средства за дезинфекција.

Приборот за прва помош е во ранец кој тежи речиси дваесет килограми и е прикачен на велосипедот. Велосипедот има и сино трепкачко светло кое емитува предупредувачки звук. Исто така, кога станува збор за медицинска опрема, таа вклучува летни панталони, очила за сонце, велосипедска кацига и ракавици.

Велосипедот е опремен и со сензор за шок ако болничарот доживее несреќа или падне од велосипедот. Тој сензор, кој е вграден во кацигата, испраќа порака до Контролниот центар за спасување дека нешто тргнало наопаку, пренесе Индекс.хр.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More