-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Бред Пит – студентот по новинарство кој стана холивудска ѕвезда

Најчитани вести

Славниот актер Бред Пит важи за еден од најубавите мажи. Веќе е докажан како актер, а сега е актуелен со новиот филм на  Квентин Тарантино, „Беше еднаш ….во Холивуд“, каде игра со  Леонардо ди Каприо.

Еве некои детали од животот на славниот актер кои можеби не сте ги знеле:

Неговото целосно име е Вилијам Бредли Пит, но откако замина во Холивуд, тој се одлучи за Бред Пит.

Тој има 55 години и едноставно изгледа доста привлечно во неговата шеста деценија.

Двапати е прогласен за најубав човек на планетата.

Пред да стане актер, Бред работел како физичар и возач.

Студирал новинарство, но никогаш не станал новинар .

Неговиот прв филм беше наречен „Темна страна на месецот“ и беше југословенско-американска продукција во која глуми Горица Поповиќ и Милена Дравиќ, додека филмот беше снимен на југословенско крајбрежје.

Филмот што го направи популарен е „Интервју со вампирот“, каде глуми со Том Круз и Антонио Бандерас.

Тој знае да зборува убаво јапонски

Кога го играше Ахил, на снимање ја повредил ахиловата тетива, па многумина сметаа дека тоа е знак од самиот Ахил.

Иако беше номиниран 3 пати, Бред Пит никогаш не освои Оскар.Текстот Бред Пит – студентот по новинарство кој стана холивудска ѕвезда е превземен од Reporter.mk.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести