29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Брегу: Одложувањето пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија е ризик

Најчитани вести

Европската унија секогаш ќе биде недовршена работа без Западен Балкан, а цената на стагнацијата и натамошно одложување на пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија преставува ризик, изјави генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), Мајлинда Брегу.

Неотварањето преговори би донело нестабилност, емиграции, неконструктивно влијание на други геополитички актери, прецизираше Брегу на синоќешниот панел за Западен Балкан на Бледскиот стратешки форум. Таа додаде дека секој позитивен момент лесно може да се загуби доколку преку перспектива на членството се продолжи со одлагање на решавање на проблемите.
„А никој не може да си го дозволи луксузот и натаму да губи време – луѓето го напуштаат регионот. Во изминатите пет години една третина од населението на Западен Балкан си заминале. Тоа е вистинскиот проблем на регионот, а на нас е како тоа да го смениме и да ги трансформираме нашите општества. ЕУ треба да го препознае овој знак за тревога како шанса, бидејќи одржување на наративот за перспектива за членство не е едноставна задача“, рече Брегу.

Генералната секретарка на РСС зборуваше и за успесите постигнати преку регионалната соработка како што се договорите за намалување и укинување на роамингот и за признавање на одредени дипломи, но додаде дека регионалниот економски простор е сепак ограничена рамка и треба да се зајакне со политички елемент.

На форумот за Западен Балкан со кој беше затворена конференцијата во Блед учествуваа повеќе влијателни гости од ЕУ и САД и министри за надворешни работи од регионот, меѓу кои и шефот на дипломатијата на Северна Македонија, Никола Димитров.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com