1.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Брајтон за клупски рекорд го донесоа Нико Гонзалес

Најчитани вести

Фудбалскиот клуб Брајтон го реализираше најголемиот трансфер во клупската историја. Дресот на „галебите“, од наредната сезона ќе го носи Аргентинецот, Нико Гонзалес.

Гонзалес, кој се наоѓа со Аргентина на Копа Америка, го засили Брајтон за 25 милиони евра. Ова е нов клупски рекорд, во минатото Брајтон издвојуваше по 20 милиони евра за Нил Мопеј, Абам Вестер и Леандро Тросар.

Минатата сезона за Штугарт, Гонзалес постигна два гола и забележа шест асистенции.

Овој крилен напаѓач, кариерата ја започна во Аргентинос јуниорс, а во Штутгарт пристигна во 2018 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести