Home » Бранимир Џони Штулиќ (Азра) го објави новиот албум „OSVEŽEЊE” (АУДИО)

Бранимир Џони Штулиќ (Азра) го објави новиот албум „OSVEŽEЊE” (АУДИО)

by Lina Muslija

Поранешниот фронтмен на култниот југословенски бенд „Азра“, Бранимир Џони Штулиќ, вчера на својот „Фејсбук“ профил најавил објавување на својот нов албум, а подоцна – за само два часа и го објавил.

„OSVEŽEЊE“ доаѓа по албумот „Сплет“ од 2021 година и „Каверн“ од 2022 година, кој се состои од дури 42 песни.

Новиот албум содржи 15 песни, главно обработки на традиционални и популарни песни, како и големиот хит на „Азра“, „Кад фазани лете“.

Штулиќ не објаснил ништо дополнително за албумот, а во објавата било додадено само дека е под лабел на „azramuzic“.

Branimir Štulić svira "OSVEŽEЊE"1. Sedna moma na odreto 2. Alin3. Odlazak4. Zvezda tera meseca5. Napisao sam na pijesku volim te6. Bitola moj roden kraj7. Kuća pored mora8. Pjesma No. 39. Ana10. Plima11. Stranac12. Pjesma izbavљeњa13. Podmuklost14. Sretna luka15. Kad fazani leteCopyright /c/ azramusic

Posted by Branimir Štulić on Tuesday, August 1, 2023

На „YouTube“ е достапно изданието „OSVEŽEЊE“ од 2015 година, но содржи само 7 песни од кои две обработки на традиционалните песни, Дека си била Стојанке“ и „Бело лице љубам јас“, не се најдоа на новото издание кое можете да го слушнете во продолжение.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More