Home » Бразилскиот претседател е согласен за приклучување нови членки во „БРИКС“

Бразилскиот претседател е согласен за приклучување нови членки во „БРИКС“

by Журнал.мк

Бразилскиот претседател Луис Игнасио Лула да Силва го поддржува пристапувањето на нови членки во групата на големи земји во развој, БРИКС, во која спаѓаат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

Групата, во која сакаат да се приклучат дваесет земји, ќе одржи самит од 22 до 24 август во Јоханесбург. Меѓу новите претенденти се Аргентина, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Индонезија, Иран и Венецуела.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More